Lato to tradycyjny czas spowolnienia w branży deweloperskiej – tak nabywców, jak i sprzedawców łatwiej spotkać na plaży niż u notariusza. Mimo tego, w oczekiwaniu na zdecydowanie bardziej intensywny dla rynku okres jesienny, przy kilku różnej wielkości projektach trwają prace.
Ostatni tydzień czerwca przyniósł rynkowi wiadomość największego kalibru – po miesiącach negocjacji ogromny kielecki deweloper, Echo – Investment, ogłosił, że z powodzeniem sfinalizował zakup terenu dawnych Browarów Warszawskich przy ul. Grzybowskiej na Woli, w ścisłym centrum miasta. Na powierzchni 4 hektarów ma powstać finalnie około 100 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, co przekłada się na około tysiąc mieszkań i 50 000 metrów powierzchni biurowej. W tym samym tygodniu ogłoszono, że główny udziałowiec Echo – Investment, Michał Sołowow, rozważa wycofanie się z firmy. Oficjalnie mówi się, że chciałby zainwestować swój zysk i skupić się na innym rodzaju działalności, ale być może przeczuwa on – biorąc pod uwagę świetną kondycję rynku nieruchomości – że to najlepszy moment na zebranie profitów.
W przedwakacyjnych miesiącach pojawiły się także nowiny na temat najbardziej znanej krakowskiej lokalizacji. Prawie 9 lat po zakupie działki konsorcjum złożone z lokalnego GD&K i wywodzącego się ze Środkowego Wschodu Verity otrzymało w końcu pozwolenie na budowę dla projektu Treimorfa, który będzie realizowany w niedokończonym budynku NOT (lepiej znanym pod nazwą Szkieletor) przy Rondzie Mogilskim. Zagospodarowywanie terenu będzie odbywało się etapami i obejmie różnorodne funkcjonalności: powierzchnie mieszkaniowe, biurowe, handlowe i rekreacyjno-rozrywkowe oraz hotel. Z pewnością tylko od ustalenia satysfakcjonujących warunków przedsprzedaży i wynajmu zależy pozyskanie zaufania inwestorów i instytucji finansowych i zdobycie środków na budowę.
Ostatnio, w blasku fleszy, swoje plany zbudowania osiedla mieszkaniowego „Nowe Czyżyny” przy ul. Orlińskiego w Krakowie wyjawił Budimex Nieruchomości. Początkowo firma planuje wybudowanie 1 300 mieszkań (z zaplanowanych 3,5 tys.). Efekt skali niewątpliwe pomoże w utrzymaniu kontroli nad kosztami budowy, poza tym Budimex skorzysta z usług własnej firmy budowlanej – niemniej jednak deweloper jest ostrożny jeśli chodzi o cenę sprzedaży, proponując niezwykle atrakcyjny koszt wyjściowy od 4 000 PLN/metr. Bez wątpienia tak duży i relatywnie niedrogi projekt wywrze wpływ na krakowski rynek nieruchomości – szczególnie na jego wschodnią część. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę mieszkań i stosunkowo bliski termin zakończenia budowy, można podejrzewać, że znaczny odsetek lokali trafi do Funduszu Mieszkań na Wynajem Banku BGK.
Bliżej centrum miasta Balmoral Properties ogłosiło budowę drugiego a zarazem ostatniego etapu inwestycji „Browar Lubicz”. Na głównego wykonawcę, który przejmie projekt od austriackiego PORR, odpowiedzialnego za realizację pierwszego etapu, wybrano duży polski koncern Warbud. W drugim etapie powstaną 164 apartamenty (z których 10% znalazło już nabywców) z ceną za metr w przedziale od 8,5 do 12,7 tysięcy PLN, a także 5 tysięcy metrów powierzchni biurowej klasy A, z których tysiąc zostało już wynajętych lokalnej firmie softwareowej. Warbud pracuje obecnie nad rysunkami wykonawczymi; prace na budowie powinny ruszyć we wrześniu i zakończyć się latem 2016 roku.
Wiele wydarzyło się w ciągu ostatnich dwóch lat konsolidacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i znikania mniejszych firm deweloperskich. Spodziewano się, że małe firmy padną ofiarą Ustawy Deweloperskiej, nie mając zasobów ludzkich i środków niezbędnych do poradzenia sobie z różnymi dodatkowymi zapisami nowych przepisów. Jak jednak mawiają „Polak potrafi” i jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe projekty. Wspaniałym przykładem jest mały budynek mieszkalny powstający przy ul. Ptasiej 14 na Olszy, firmowany przez lokalnego przedsiębiorcę Ernesta Młynarskiego. Ten przytulny obiekt z 18toma apartamentami (z których 5 zostało już sprzedanych) powinien być gotowy w ciągu roku; ceny kształtują się od 187 tys. PLN za mieszkanie z małą sypialnią do 400 tys. PLN za czteropokojowy apartament na ostatnim piętrze.
Podczas gdy lipiec i sierpień przyniosą rynkowi spowolnienie, jako że wszyscy korzystamy z chwili wytchnienia i zasłużonej przerwy, wrzesień na pewno spowoduje, że szybko zapomnimy o wakacyjnym lenistwie gdyż powyższe – i miejmy nadzieję także inne projekty, nabierają wiatru w żagle.