Z Pasją Do Nieruchomości

Leach & Lang Property Consultants oferuje szeroki zakres usług w całym kraju dla klientów działających na rynku nieruchomości. Bardzo chętnie doradzimy Państwu w kwestii inwestycji w Polsce.

Co nowego na krakowskim rynku deweloperskim?

Udostępnij

Wakacje  się już skończyły i nadszedł czas powrotu do pracy.  Wydaje się jednak, ze krakowski rynek deweloperski urlopu nie miał wcale. Co więc się działo w Lipcu i Sierpniu? Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w tym roku utrzymuje się na wysokim poziomie i chociaż miesiące wakacyjne są tradycyjnie spokojniejsze, to deweloperzy nie próżnują, wykorzystując lato na finalizację transakcji zakupu kolejnych działek inwestycyjnych.

Najczęściej komentowaną transakcją była sprzedaż 6-hektarowej działki przy ulicy Wrocławskiej przez znanego polskiego businessmana, Grzegorza Hajdarowicza wrocławskiemu deweloperowi, firmie LC Corp, należącej do innego znanego businessmana, Leszka Czarneckiego. Wcześniej Hajdarowicz sprzedał mniejsze fragmenty przylegające do tej działki dwóm innym deweloperom: krakowskiej Terra Casa, i mającemu siedzibę w Bielsku-Białej Murapolowi. Przewidywano, ze to Murapol zdecyduje się na zakup pozostałych 6 hektarów. Stało się jednak inaczej. Firma LC Corp zgodziła się zapłacić 100 mln złotych w 6 ratach w przeciągu najbliższych 5 lat. Na działce o takiej powierzchni może powstać  około 100 000 m2 mieszkań i biur, czyli teoretycznie około 2000 mieszkań.

Plotkowano również o sprzedaży innych znaczących terenów. Mówi się, że portugalski deweloper, firma Gerium, która aktualnie prowadzi 2 inwestycje w Krakowie: Rua Bonita na Ślicznej i Casa Feliz na Żabińcu zdecydowała się na sprzedaż 3-hektarowej działki położonej przy ulicy Grzegórzeckiej, na terenie dawnych zakładów Zieleniewskiego, firmie Inter-Bud, deweloperowi, który stworzył sąsiednie Wiślane Tarasy. Kwota transakcji wyniosła 50 mln złotych. Pierwotny plan zakładał utworzenie w tym miejscu około 35 000m2 mieszkań. Transakcja ta bez wątpienia zapewni dostęp do mieszkań przy Wiśle na najbliższych kilka lat

Wieść niesie, że również w zachodniej części miasta, w pobliżu ul. Armii Krajowej, na działce gdzie kiedyś stał Hotel Wanda zmieni się właściciel długo oczekiwanej inwestycji mieszkaniowej „ Ogrody Galileo” należącej obecnie do izraelskiego dewelopera GTC. Potencjalnym nabywcą jest rzekomo cieszyński deweloper ATAL. Pomimo tego, że firma GTC nabyła działkę ponad 10 lat temu w związku z protestami okolicznych mieszkańców problemem było uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Obecnie wszystko wskazuje na to, że w tym miejscu powstanie około 600 mieszkań. Z okien części z nich rozpościerał się będzie widok na Kopiec Kościuszki i zielone wzgórza wokół Woli Justowskiej. Ceny kształtować się powinny na poziomie zbliżonym do położonej niedaleko inwestycji „ Małe Błonie” wybudowanej przez Grupę Bryksy.

Jeszcze bliżej centrum, bo na ul. Wawrzyńca, na krakowskim Kazimierzu już wkrótce rozpoczną się dwa uzupełniające się projekty. Działka pomiędzy ulicą Wawrzyńca, a  Podgórską została podzielona pomiędzy dwóch niezależnych deweloperów. Mający siedzibę w Nowym Jorku deweloper Tri-Beach już w krótce  rozpocznie renowację części istniejących budynków dawnej elektrowni położonej przy Wawrzyńca 19.Powstanie tam około 6 000 m2 powierzchni mieszkalno-usługowej. Na drugim końcu działki, od strony ul. Podgórskiej powstanie również około 6 000m2 powierzchni mieszkaniowej.

Wspomniane powyżej transakcje wygenerują sporą liczbę mieszkań w ciągu najbliższych 5 lat. Na szczęście obecnie pomiędzy popytem i podażą panuje równowaga zapewniając stabilizację na rynku, rozsądne ceny oraz bogatą ofertę. I oby tak dalej.

środa, 10 września, 2014

Powrót