Przejdź do treści
Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – rynek wtórny
10 września, 2021

Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – rynek wtórny

Porady i wskazówki.

Home Blog Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – rynek wtórny

W przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym, podstawowym krokiem jest analiza treści Księgi Wieczystej, którą zawsze wykonuje dla Państwa agencja nieruchomości przed podjęciem dalszych czynności przy danej ofercie. Ze szczególnym zainteresowaniem zapoznajemy się z działami III i IV księgi wieczystej.

Jeżeli sprzedający nabył mieszkanie posiłkując się kredytem, w Leach & Lang każdorazowo dbamy o to, aby dostarczył zaświadczenie banku kredytującego o aktualnej kwocie pozostałej do spłaty. Część ceny sprzedaży przekazana będzie wówczas wprost do kredytodawcy, aby ten wyraził zgodę na wykreślenie hipoteki zabezpieczającej spłatę. Informacja na temat wysokości tej kwoty niezbędna jest również Kancelarii Notarialnej przygotowującej umowę przyrzeczoną sprzedaży, należy w niej bowiem szczegółowo opisać sposób zapłaty ceny.

Poza wysokością zadłużenia, zaświadczenie takie musi potwierdzać także wysokość ewentualnych opłat dodatkowych (wynikających na przykład z wcześniejszej spłaty kredytu), jak i zawierać informację o zwolnieniu zabezpieczenia oraz terminie, w jakim się to wydarzy po uregulowaniu zobowiązania. Bank ma obowiązek wydać sprzedającemu takie zaświadczenie do transakcji sprzedaży, a po dokonaniu spłaty wierzytelności, bank udziela zgody na wykreślenie hipoteki.

Szczególną uwagę w Leach & Lang zwracamy na kredyty zaciągane w walutach obcych. Może się zdarzyć, że kwota pozostała do spłaty przewyższy wartość transakcyjną nieruchomości, jednakże warto mieć na uwadze, że taka sytuacja nie powinna być podstawą do rezygnacji z zakupu. Sprzedający przed umową przyrzeczoną musi uregulować różnicę między ceną, jaką płaci kupujący a wartością kwoty pozostałej do spłaty. W Leach & Lang pracowaliśmy przy licznych transakcjach tego typu, gdy większa grupa inwestorów zagranicznych decydowała się na sprzedaż swoich nieruchomości mieszkaniowych za pośrednictwem naszej firmy.

Jeżeli chodzi o czas, jaki poświęcić należy na zakup nieruchomości z obciążeniem hipotecznym, to nie odbiega on znacząco od czasu, jaki średnio zajmuje zakup nieruchomości wolnej od kredytu. Różnica wynika z konieczności uzyskania stosownych dokumentów od kredytodawcy, a niezbędnych do poprawnego zamknięcia transakcji w sposób bezpieczny dla kupującego. Kluczowym jest, aby  w całym procesie kupujący współpracował ze sprawdzonym ekspertem, który na bieżąco informował będzie o kolejności działań, ryzyku czy korzyściach wynikających z danych rozwiązań.

Oczywiście każda transakcja posiada swoją charakterystykę i wymaga indywidualnego działania celem jej sfinalizowania z korzyścią dla obydwu stron, dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszą firmą – doradcy z Leach & Lang posiadający wieloletnie doświadczenie w tego typu transakcjach chętnie udzielą Państwu dodatkowych informacji w zakresie kupna lub sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym.

Quantum AI Platform est un site innovant dédié au trading, utilisant des algorithmes quantiques et l'intelligence artificielle pour optimiser les transactions en cryptomonnaies de manière sécurisée et efficace.

Dodanie nieruchomości

Dane nieruchomości

Typy nieruchomości
Rodzaj oferty
Województwo
Powiat / miasto
Gmina / dzielnica
Ulica
Numer budynku
Numer lokalu
Liczba pokoi
Powierzchnia
Opis
Cena
Waluta

Dane kontaktowe

Nazwa firmy
* Imię
* Nazwisko
* E-mail
* Telefon
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną