Często spotykamy się z praktyką włączania zapisów związanych z poddaniem się egzekucji do umów stosowanych w obrocie nieruchomościami.
Co oznacza zapis o poddaniu się egzekucji co do zapłaty ceny i wydania nieruchomości?
Zarówno w czasach dynamicznego wzrostu gospodarczego, jak i w dobie nieco słabszej koniunktury, wielu właścicieli nieruchomości zadaje sobie pytanie, w jaki sposób mogą się zabezpieczyć co do zapłaty ceny i wydania nieruchomości? Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zmieszczenie w umowie zapisu o poddaniu strony kupującej lub najemcy pod rygor egzekucji z aktu notarialnego na podstawie art. 777 par. 1 pkt. 4 lub 5 Kodeksu Postępowania Cywilnego. Powołując się na ten akt prawny/ przepis, oświadczeniem takim można nie tylko zabezpieczyć zapłatę ceny, ale też wydanie nieruchomości w posiadanie.
W praktyce zapis pozwala stronie zbywającej na znaczące skrócenie drogi prawnej dochodzenia wykonania swoich roszczeń lub praw, w wypadku niespełnienia przez drugą stronę warunków umowy; bowiem egzekucja odbywa się w takim wypadku wprost z aktu notarialnego, bez konieczności przeprowadzania długotrwałego procesu sądowego.
Zapis o poddaniu się egzekucji w akcie notarialnym daje Sprzedającemu lub Wynajmującemu, który nie otrzymał zapłaty ceny w określonym terminie, możliwość zwrócenia się do sądu o nadanie klauzuli wykonalności. Dysponując aktem notarialnym opatrzonym klauzulą wykonalności, możemy udać się do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji wobec dłużnika w celu odzyskania naszych należności.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy strona kupująca lub Najemca ma wielu wierzycieli, lub większość jego majątku znajduje się za granicami Polski, w takim wypadku egzekucja może być niestety utrudniona. Jednakże mimo pewnych wad, opisane rozwiązanie jest narzędziem, z którego często korzystają sprzedający lub wynajmujący w celu złagodzenia potencjalnych negatywnych skutków ekonomicznych będących wynikiem działań nierzetelnych kupujących, lub najemców.
Dość często w Leach & Lang spotykamy się z praktyką włączania zapisów związanych z poddaniem się egzekucji do umów stosowanych w obrocie nieruchomościami.