Przejdź do treści
Było, minęło? Względny sukces Krakowa w zakresie sprzedaży działek.
15 grudnia, 2013

Było, minęło? Względny sukces Krakowa w zakresie sprzedaży działek.

W latach objętych kryzysem widać było wyraźny brak zainteresowania inwestorów zakupem działek i budynków oferowanych przez miasto. Sprzedaż utrudniały zawyżone wartości nieruchomości, będące pozostałością optymistycznych założeń z lat 2006 – 2007…

Home Blog Było, minęło? Względny sukces Krakowa w zakresie sprzedaży działek.

Problemy ze zbilansowaniem budżetu Krakowa w ostatnich latach nie są tajemnicą; wiadomo też, że próby ratowania finansów miasta poprzez wystawienie na aukcjach należących do niego gruntów nie przyniosły spodziewanych efektów. W latach objętych kryzysem widać było wyraźny brak zainteresowania inwestorów zakupem działek i budynków oferowanych przez miasto. Sprzedaż utrudniały zawyżone wartości nieruchomości, będące pozostałością optymistycznych założeń z lat 2006 – 2007, kiedy gwałtowny rozwój polskiego rynku nieruchomości wydawał się nie do zatrzymania.

Zwrot sytuacji nastąpił pod koniec roku 2012, kiedy spółka-córka szwedzkiej firmy developerskiej Skanska kupiła za prawie 26 mln PLN półtorahektarowy teren obok Hotelu Chopin przy Rondzie Mogilskim. Gdy tylko dopełnione zostaną formalności związane z pozwoleniami na budowę, powstanie tam budynek biurowy oferujący ponad 20 tys. m. kw. powierzchni pod wynajem. Wcześniejsze próby sprzedania tego gruntu nie powiodły się – potencjalnych nabywców odstraszyły mocno zawyżone ceny: najpierw 43 mln PLN, obniżone do kwoty 34 mln PLN, która i tak uznana została przez inwestorów za zbyt wysoką.

Pomimo mocnego finiszu, w roku 2013 Kraków doświadczył najróżniejszych efektów próbując sprzedać ziemię.

Niestety długo oczekiwana aukcja działki o powierzchni 2,5 ha, usytuowanej niedaleko IKEI przy Rondzie Ofiar Katynia, która miała odbyć się pod koniec października została odwołana kilka godzin przed rozpoczęciem. Licytacja terenu, na którym dogorywa były Motel Krak miała przynieść miastu co najmniej 26 mln PLN. Gdy pojawiło się już kilku zainteresowanych zakupem, a jeden z oferentów wpłacił wadium – przetarg zawieszono dzień przed planowanym terminem rozwiązania. Zgłoszone w ostatniej chwili roszczenia spadkobiercy części działki (jedynie 4 z 25 tysięcy m. kw.) wystarczyły do zablokowania postępowania. Teren przeznaczony jest pod działalność komercyjną: hotelową, biurową lub handlową (ale nie centrum handlowe); przypuszcza się, że może na nim powstać około 50 tys. m.kw. powierzchni pod wynajem. Pozostaje poczekać na to, jak miasto rozwiąże wpływające na status działki kwestie prawne i kiedy ponownie będzie można wystawić ją na sprzedaż.

Pozytywnym akcentem była przeprowadzona na początku listopada aukcja działki o powierzchni 1,7 ha, usytuowanej w pobliżu dawnego Hotelu Forum, pomiędzy ulicami Długosza, Spiską, Orawską i Przedwiośnie. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem wielu dużych polskich deweloperów mieszkaniowych. Wzięli w niej udział przedstawiciele spółek giełdowych Echo Investment i LC Corp (kontrolowanych przez 3go i 4go z najbogatszych Polaków, czyli kolejno Michała Sołowiowa i Leszka Czarneckiego), a także garstka innych oferentów, w tym cieszyński ATAL i lokalni krakowscy deweloperzy SEMACO i Newberg.

Licytacja rozpoczęła się od kwoty 20 mln PLN, a w związku z planami wybudowania tam około 18 – 20 tys. m. kw powierzchni mieszkalnej (mniej więcej 350 lokali) – spodziewana cena końcowa oscylowała wokół 30 mln PLN. Licytacja była bardzo zaciekła, a dwóch oferentów twardo walczyło do samego końca, chcąc wygrać przetarg. Ostatecznie zwyciężyła mało znana firma Vousoka, oferując ponad 38 mln PLN. O tej cypryjskiej firmie było już głośno w 2011 roku, kiedy za 44 mln PLN kupiła od Echo Investment centrum handlowe w Bełchatowie. Żaden z jej przedstawicieli nie chciał komentować wyników przetargu, a to, jakie są ostateczne plany zagospodarowania działki okaże się w przyszłości.

W 2013 roku miasto sprzedało też dużo mniejszych gruntów, dzięki czemu do kasy trafiło wiele milionów złotych. Nie udało się za to sprzedać prestiżowej działki przy ul. Karmelickiej. 8 tysięcy metrów kwadratowych terenu, należącego niegdyś do nieistniejącego już irlandzkiego dewelopera Howard Holdings, który planował zbudowanie tam hotelu Hilton i kina typu multipleks, nie znalazło nabywcy przy cenie wywoławczej na poziomie 36 mln PLN. Pojawiły się pogłoski, że amerykański deweloper Hines przymierza się do postawienia tam pięciokondygnacyjnego budynku biurowego z galerią handlową i wielopoziomowym parkingiem na 800 pojazdów o łącznej powierzchni około 25 tys. m. kw. Nie wiadomo jednak, czy Hines zamierza podjąć w tej sprawie współpracę z miastem, czy też zostanie ogłoszony kolejny przetarg, umożliwiający deweloperowi zakup działki.

Quantum AI Platform est un site innovant dédié au trading, utilisant des algorithmes quantiques et l'intelligence artificielle pour optimiser les transactions en cryptomonnaies de manière sécurisée et efficace.

Dodanie nieruchomości

Dane nieruchomości

Typy nieruchomości
Rodzaj oferty
Województwo
Powiat / miasto
Gmina / dzielnica
Ulica
Numer budynku
Numer lokalu
Liczba pokoi
Powierzchnia
Opis
Cena
Waluta

Dane kontaktowe

Nazwa firmy
* Imię
* Nazwisko
* E-mail
* Telefon
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną