Przejdź do treści
Co się zmieniło na rynku kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach?
18 marca, 2022

Co się zmieniło na rynku kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach?

Raty prognozowanych kredytów rosły w dynamicznym tempie, a jednocześnie spadała zdolność kredytowa.

Home Blog Co się zmieniło na rynku kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach?

Jeszcze w roku 2021 głośno było o dwóch czynnikach, które wpłynąć miały na rynek kredytów hipotecznych – Nowy Ład (realnie –  niższe dochody a więc niższa zdolność kredytowa wśród dotychczasowych klientów ze średnimi i wyższymi dochodami), oraz rosnące stopy procentowe. Szczególnie stopy, a właściwie stawki WIBOR, były powodem rosnących obaw wśród klientów. Raty prognozowanych kredytów rosły w dynamicznym tempie, a jednocześnie spadała zdolność kredytowa. Kiedy prezydent Putin gromadził wojska na granicy a zwłaszcza wtedy, gdy zapowiadał, że manewry dobiegają końca, kontrakty terminowe na WIBOR zaczęły się stabilizować, a w pewnym momencie lutego nawet spadać. Można więc było szacować realne maksymalne poziomy oprocentowania.

Ostatnie dni lutego i sytuacja konfliktu zbrojnego tuż za wschodnią granicą Polski jednak rozhuśtały ponownie prognozy dotyczące inflacji. Również uzasadnienia z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, dodatkowo zwiększyły obawy o wysokość stóp procentowych w najbliższym okresie, co było ponownie widoczne na rosnących kontraktach terminowych WIBOR.

To niestety nie wszystko. W ubiegłym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego wydała nową rekomendację dla banków, w której zaleca kalkulacje zdolności rat kredytów hipotecznych podniesionych dodatkowo o 5% (wcześniej było to 2,5%).  Jednocześnie zaleca się aktualizację kosztów utrzymania w kalkulacji zdolności kredytowej, czyli oczywiście ich zwiększenie, co ma związek z inflacją. Zalecenia te mają być wdrożone najpóźniej od kwietnia 2022. To właśnie te ograniczenia istotnie wpłyną na spadek zdolności kredytowej i tak już ograniczonej wyższymi stopami procentowymi.

Z uwagi na wprowadzenie rekomendacji, doradcy kredytowi proponują osobom zastanawiającym się, czy jest to dobry moment na zaciągnięcie kredytu, aby złożyli wnioski jeszcze w marcu. Dlaczego? Ponieważ już od kwietnia zdolność kredytowa liczona według nowych zasad, będzie niższa – co może utrudnić uzyskanie finansowania.

Przykładowo, jeśli ktoś chciał dzisiaj zaciągnąć 500 000 zł kredytu i ma obecnie zdolność wyliczoną na 530 000 zł, to w kwietniu ten poziom będzie nierealny. Trudno na ten moment powiedzieć, czy od kwietnia liczona wg. nowych zasad zdolność będzie wynosiła w tym przypadku 390 000 zł czy 440 000 zł – będzie to można ocenić w kalkulatorach wprowadzonych przez banki na początku miesiąca.

Hipoteki w 2022

Pozytywną wiadomością w tym wszystkim jest to, że spadają marże dla kredytów i istotnie skróciły się czasy analizy wniosków.

Czy zatem jest to dobry moment na zaciągnięcie kredytu? Na to jest zawsze dobry moment – pamiętajmy, że oprocentowanie może być stałe na 5 lat, lub może być zmienne – a więc spadnie wraz ze spadkiem stóp procentowych w przyszłości. Istotne jest również to, że taki kredyt można przenieść w dowolnym czasie do innego banku – pod warunkiem, że będzie to uzasadnione np. niższą marżą i/lub niższym oprocentowaniem.

Quantum AI Platform est un site innovant dédié au trading, utilisant des algorithmes quantiques et l'intelligence artificielle pour optimiser les transactions en cryptomonnaies de manière sécurisée et efficace.

Dodanie nieruchomości

Dane nieruchomości

Typy nieruchomości
Rodzaj oferty
Województwo
Powiat / miasto
Gmina / dzielnica
Ulica
Numer budynku
Numer lokalu
Liczba pokoi
Powierzchnia
Opis
Cena
Waluta

Dane kontaktowe

Nazwa firmy
* Imię
* Nazwisko
* E-mail
* Telefon
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną