Przejdź do treści
Historia Browaru Lubicz
12 lutego, 2014

Historia Browaru Lubicz

Browar przy ulicy Lubicz został założony w 1840 i w ciągu swojej działalności do początku XXI wieku kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Produkcja piwa prowadzona przez Firmę Carlsberg

Home Blog Historia Browaru Lubicz

Po ponad 10 latach od  zaprzestania produkcji piwa  teren dawnego browaru Okocim przy ulicy Lubicz został otwarty.

Browar przy ulicy Lubicz został założony w 1840 i w ciągu swojej działalności do początku XXI wieku kilkukrotnie  przechodził z rąk do rąk. Produkcja piwa prowadzona przez Firmę Carlsberg została ostatecznie zakończona w 2001 roku, a w 2005 roku działka wraz ze znajdującymi się na niej budynkami została sprzedana amerykańskiemu inwestorowi, firmie Pandion. Nowy inwestor przy udziale władz Krakowa opracował plan zagospodarowania tego terenu. Rezultat był wielce zadowalający. Niestety światowy kryzys zmusił partnera finansowego inwestora, nowojorską firmę Ospraie Management do wycofania się z inwestycji i sprzedania nieruchomości. Niedługo potem Leach & Lang Property Consultants przedstawił ofertę zakupu byłego browaru brytyjskiemu inwestorowi, spółce Balmoral. Umowa sprzedaży została podpisana na początku 2010 roku. Szczegółowy projekt architektoniczny został przygotowany przez krakowską pracownię Mofo Architekci. Pierwsze prace wyburzeniowe rozpoczęły się w połowie 2011 roku.

Pod koniec 2011 roku, generalny wykonawca, austriacka firma PORR rozpoczęła skomplikowane prace przygotowawcze pod budowę garażu podziemnego, odsłaniając podziemne części historycznych budynków dawnego browaru.  Przepiękny budynek dawnej słodowni, częściowo ozdobiony murem pruskim został poddany kompletnej renowacji i wkrótce rozpocznie swoje drugie życie jako mini-browar. Kolejny z historycznych budynków, dawna kotłownia z maszynownią również została odnowiona. Dobudowano w niej antresolę, dzięki czemu powierzchnia budynku wzrosła do około 1000m2. Prawdziwa perłą inwestycji Browar Lubicz jest Pałac Goetzów. We wspaniale odrestaurowanych wnętrzach będzie miał swoją siedzibę miedzy innymi Konsulat Generalny Węgier.

BL-PL/Browar Lubicz front 11.2013.jpg

Część komercyjna inwestycji nie ogranicza się jedynie do budynków historycznych – na parterze obu nowych budynków mieszkalnych znajdą się powierzchnie handlowe. Umowa z siecią ekskluzywnych delikatesów Piotr i Paweł już została podpisana. Wkrótce dołączy do nich biuro podróży, salonik prasowy, pralnia i kawiarnia. Wciąż pozostaje kilkaset metrów kwadratowych przygotowanych dla następnych potencjalnych najemców.

W głównym budynku mieszkalnym, oznaczonym literą A znajduje się 106 mieszkań, spośród których 70 jest już sprzedanych. W budynku B dostępnych jest jeszcze 7 spośród 31 mieszkań. W znakomitej większości nabywcami mieszkań w Browarze Lubicz są Polacy. Niemniej jednak pewna liczba apartamentów znalazła swoich nabywców wśród obywateli innych krajów europejskich. Ceny wahały się od 8 000 PLN/m2 do 13 000m2. Średnia cena metra kwadratowego to około 10 000 PLN.

Poza walorami samej inwestycji łączącej nowoczesne i komfortowe budownictwo mieszkaniowe z atrakcyjnością i pięknem zabytkowych budynków, niewątpliwym atutem inwestycji jest jej położenie w ścisłym centrum Krakowa oraz przemyślany dobór najemców dokonany w sposób zapewniający mieszkańcom inwestycji dostęp do najpotrzebniejszych usług.

Kolejne dwa etapy przygotowane przez dewelopera dopełnią i zamkną projekt. Budowa czterech następnych budynków mieszkalnych, gdzie znajdą się 163 mieszkania oraz wolno stojący, 5-kondygnacyjny budynek biurowy klasy A, rozpocznie się wiosną 2014 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015 roku.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia powstało wiele dużych inwestycji w Krakowie. Jednak żadna z nich nie łączyła funkcji mieszkalnych z komercyjnymi w taki sposób w jaki udało się tego dokonać w Browarze Lubicz. Czy sukces Browaru Lubicz da początek nowemu trendowi w budownictwie? Czy kolejne poprzemysłowe tereny będą rewitalizowane i przywracane miastu? Zobaczymy. Na razie możemy cieszyć się z powstania Browaru Lubicz.

Quantum AI Platform est un site innovant dédié au trading, utilisant des algorithmes quantiques et l'intelligence artificielle pour optimiser les transactions en cryptomonnaies de manière sécurisée et efficace.

Dodanie nieruchomości

Dane nieruchomości

Typy nieruchomości
Rodzaj oferty
Województwo
Powiat / miasto
Gmina / dzielnica
Ulica
Numer budynku
Numer lokalu
Liczba pokoi
Powierzchnia
Opis
Cena
Waluta

Dane kontaktowe

Nazwa firmy
* Imię
* Nazwisko
* E-mail
* Telefon
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną