Przejdź do treści
Ekspert Leach & Lang radzi: Od czego zacząć remont?
25 kwietnia, 2016

Ekspert Leach & Lang radzi: Od czego zacząć remont?

Ekspert Leach & Lang odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania związane z początkiem remontu mieszkania.

Home Blog Ekspert Leach & Lang radzi: Od czego zacząć remont?

Wraz z nadejściem wiosny, jak co roku wielu z nas przymierza się do wykonania upragnionego i planowanego od kilku miesięcy remontu. Jednak wiadomo, że plany to jedno, a realizacja to już inna para kaloszy. Jak się do tego zabrać? Czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia? A może skorzystać z profesjonalnej firmy remontowej? Gdzie takiej firmy szukać i czy to będą dobrzy fachowcy? Co zrobić żeby nas nie narazili na niepotrzebne koszty? Takich pytań, które pojawiają się w naszej głowie można mnożyć wiele i nie będzie ich końca.

Jednak spokojnie! Jako  klient wcale nie jesteśmy na straconej pozycji. Nie jesteśmy zdani na łaskę lub niełaskę fachowców. Na początek kilka porad jak się do tego zabrać:

– Jeśli mamy smykałkę do majsterkowania i odpowiedni „park maszyn” temat jest prosty:  bierzemy się za remont samodzielnie. Jednak jeśli mamy tylko chęci i nic poza tym, to lepiej zatrudnić fachowców, gdyż nasze próby i nauka na własnych błędach może kosztować nas dużo więcej aniżeli profesjonalna firma. Stracimy tylko czas, kilkakrotnie więcej materiału niż potrzeba, a co za tym idzie pieniędzy, oraz nerwy.

– Poszukując profesjonalnej firmy, pamiętajmy że cena nie może być podstawowym kryterium wyboru. Niestety często niska cena idzie w parze z niską jakością prac, co potem skutkować będzie poprawkami, przeróbkami co finalnie przełoży się na dużo wyższą kwotę niż zakładaliśmy na początku. Uważajmy na to także, jeżeli remont wykonuje nam zaprzyjaźniona firma – choć wtedy koszty mogą być niższe, nie powinny być „za niskie”.

– Pamiętajmy, aby zawsze spisać umowę z firmą, która będzie wykonywała nasz upragniony remont. Sprawdźmy taką firmę czy w ogóle istnieje i jest zarejestrowana. Egzekwowanie jakiejkolwiek gwarancji/rękojmi od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, czyli popularnie mówiąc pracują „na czarno” jest wręcz niemożliwe. Jeśli jest to firma legalna i mamy spisaną z nimi umowę oszczędzi to nam wielu zmartwień i kosztów w przypadku ewentualnych nieprawidłowości.

– Ustalmy cały zakres prac oraz wszystkie koszty na samym początku. Unikniemy niepotrzebnych i przykrych niespodzianek, że nagle koszt remontu przekroczył nasz budżet. Idealną sytuacją jest gdy mamy gotowy projekt naszego nowego wnętrza, wówczas wszyscy zaangażowani wiedzą czego się spodziewać i nie ma żadnych niedomówień. Nawet jeśli nagle w trakcie prac coś zmienimy to można tą zmianę szybko wycenić i nanieść poprawki na kosztorys. Jest to bardzo ważny element, a tak naprawdę nie zajmie nam dużo czasu.

– Ustalmy również uczciwy i bezpieczny harmonogram płatności. Zawsze zostawiajmy sobie około 10%-20% umówionej kwoty do wypłacenia dopiero po skończonych pracach. Jeśli fachowiec nie zgadza się na ten warunek i chce wszystko mieć wypłacone od razu pod pretekstem zakupu materiałów i ponoszonych kosztów, to nawet nie kontynuujmy z nim dalszych dyskusji. Widocznie ma wiele powodów aby obawiać się końcowego rozliczenia.

Jest to tylko kilka podstawowych porad, które warto zastosować aby nasz remont czy wykończenie nowego mieszkania przebiegł sprawnie i nie pozostał w naszej pamięci jako jedna z najgorszych chwil w naszym życiu. Te proste zabiegi nie są tak bardzo czasochłonne jak by nam się wydawało a dzięki nim będziemy o wiele spokojniejsi i być może uratujemy nasz portfel przed nadmiernym i niepotrzebnym odchudzeniem.

Dodanie nieruchomości

Dane nieruchomości

Typy nieruchomości
Rodzaj oferty
Województwo
Powiat / miasto
Gmina / dzielnica
Ulica
Numer budynku
Numer lokalu
Liczba pokoi
Powierzchnia
Opis
Cena
Waluta

Dane kontaktowe

Nazwa firmy
* Imię
* Nazwisko
* E-mail
* Telefon
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną