Przejdź do treści
Przewodnik po wyborze idealnej nieruchomości: czyli jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę.
28 marca, 2025

Przewodnik po wyborze idealnej nieruchomości: czyli jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Chcielibyśmy przedstawić wam krok po kroku cały proces zakupu nieruchomości i tym samym pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.

Przede wszystkim warto na początku zadać sobie pytanie – jakie są nasze priorytety, zrozumieć je i dopasować do tego, co oferuje w danym czasie rynek.

Pamiętajmy, że nasze wskazówki należy traktować jako subiektywny punkt widzenia. Nie mniej warto uwzględnić taki punkt widzenia aby moc złapać dystans do własnych oczekiwań oraz wyborów. Zakup nieruchomości, która ma spełniać nasze wymagania to dość złożony proces, tym bardziej wzięcie pod uwagę poniższych porad może być całkiem przydatne dla każdego kto rozważa zakup mieszkania, domu lub działki.

Home Blog Przewodnik po wyborze idealnej nieruchomości: czyli jak wybrać dla siebie najlepszą ofertę.

Oto kilka głównych punktów, o których warto pamiętać szukając optymalnej oferty:

  • Przeznaczenie nieruchomości – najważniejszy krok to ustalenie celu zakupu. Ustalamy i określamy priorytety takie jak: miejsce, w którym ma się znajdować czy będziemy tam mieszkać osobiście oraz jak duży metraż jest dla nas odpowiedni. Dobrze też wziąć pod uwagę jak długo zamierzamy w przyszłości mieszkać w tym miejscu. Czy interesuje nas tylko mieszkanie przez kilka lat czy też chcemy aby była to już nasza docelowo ostatnia przystań na tzw. jesień życia. Uwzględnijmy ew. zmiany w życiu, których możemy się nie spodziewać. Jeśli interesuje nas nabycie nieruchomości celem wynajmu krótko lub długoterminowego zwracajmy uwagę na wzrost wartości danego obszaru. Wpływają na to np. zwiększony popyt na wynajem lub nowe centra handlowe w sąsiedztwie oraz komunikacja w tym jej przyszły rozwój.
    • Rodzaj nieruchomości – wybierając rodzaj nieruchomości pamiętajmy o charakterystycznych cechach z nimi związanych. Jeśli nasz wybór padnie na apartament lub mieszkanie prawdopodobnie będziemy dzielić codzienność z sąsiadami ale też i nasza prywatność może być w jakiś sposób ograniczona. Korzyści to udogodnienia takie jak większe bezpieczeństwo, dostęp do coraz częściej spotykanych stref wspólnych takich jak siłownia, basen czy strefa chillout lub miejska infrastruktura. Domy wolnostojące lub wille to większa prywatność, dostęp do swojego ogródka, przestrzeń ale i większe koszty utrzymania związane z codziennym użytkowaniem takich budynków. Nabywając działkę liczymy się z tym, że nasze miejsce na ziemi dopiero powstanie w niedalekiej przyszłości. Sami zdecydujemy o formie i kształcie nieruchomości jaka na niej powstanie. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze takiej nieruchomości jest sprawdzenie czy dana działka posiada dostęp do odpowiedniej infrastruktury takiej jak woda, prąd czy odprowadzenie ścieków. Sprawdzenie stanu formalnego to również bardzo ważna rzecz, o której trzeba pamiętać. Oprócz tego miejmy na względzie, że być może będziemy musieli liczyć się z dojazdami aby skorzystać z podstawowych usług, opieki zdrowotnej lub dowozem dzieci do szkoły do sąsiednich miejscowości.

    • Lokalizacja i sąsiedztwo – czynniki te odgrywają główną rolę w określeniu wartości danej nieruchomości. Udogodnienia znajdujące się w pobliżu oraz stopień rozwoju terenów sąsiadujących to bardzo ważne czynniki. Inne ceny będą miały nieruchomości w centrum miasta a inne na jego obrzeżach. Bezpieczeństwo to także coś na co warto zwrócić uwagę. Niskie wskaźniki przestępczości na danym terenie czy w danej dzielnicy zdecydowanie wpływają na wysokość ceny wyjściowej. Osiedle zamknięte, dobre oświetlenie, bezproblemowy dostęp do transportu publicznego oraz dobrej jakości drogi i bezproblemowe parkowanie – wszystko to powoduje, że cena będzie na pewno odzwierciedleniem tych elementów infrastruktury. Pamiętaj także, iż istnieje coś takiego jak potencjał wzrostu. Nieruchomości na terenach, na których w niedalekiej przyszłości planowane są kolejne inwestycje będą prawdopodobnie uzyskiwać wyższa cenę.
    • Koszt nieruchomości – pamiętaj, że całkowity koszt danej nieruchomości to nie tylko cena jaką za nią płacisz ale także opłaty dodatkowe związane z procesem zakupu takie jak opłaty skarbowe, koszty aktu notarialnego czy zakup ew. miejsca postojowego lub komórki lokatorskiej. Dochodzą też koszty wynikające z długofalowego użytkowania takie jak coroczne stawki podatku od nieruchomość czy zobowiązania czynszowe w stosunku do np. użytkowania w ramach wspólnoty mieszkaniowej. Często mamy do czynienia z wieloma akcjami promocyjnymi oraz rabatowymi. Wykorzystanie takich okazji do zakupu może obniżyć w/w koszty. Deweloperzy bowiem walcząc o klienta starają się przyciągnąć uwagę klientów na wiele sposobów. Zakup wymarzonego mieszkania z komórką lokatorską gratis lub miejscem postojowym za symboliczna złotówkę to dobry tego przykład.
    • Wiarygodność wykonawcy – jeśli powierzasz realizacje swoich marzeń firmie, która ma wybudować Twoją wymarzoną nieruchomość staraj się brać pod uwagę renomę jaką cieszy się na rynku. Uzyskasz oczekiwaną jakość wykonania i ograniczysz ryzyko nieudanego efektu końcowego bądź takiego, który będzie zawierał wady wykonawcze. W przypadku gdy to deweloper buduje określony obiekt lub blok upewnij się, że posiada on wymaganą stabilność finansową. Ominiesz wówczas masę problemów wynikających z problemów z przepływem środków finansowych oraz opóźnień w realizacji projektu. Korzystaj z dobrodziejstwa jakie daje obecnie Internet. Sprawdzaj fora i opinie w sieci pochodzące od kupujących, którzy już dokonali transakcji z danym wykonawcą lub deweloperem.
    • Jakość wykonania – upewnij się, że materiały użyte do budowy nieruchomości, której zakup planujesz są wysokiej jakości. W ten sposób będziesz miał pewność, że jakość wykonania nie będzie pozostawiała wątpliwości ale również zagwarantuje bezpieczeństwo i obniży długoterminowe koszty utrzymania. Jakość przełoży się na zysk gdyż unikniesz wynikających z tego tytułu dodatkowych napraw. Nie bój się odwiedzić nieruchomość przed zakupem. Jeśli pochodzi z rynku pierwotnego dobrze obserwować kolejne etapy jej powstawania, przyglądać się jak powstaje. W takiej sytuacji wskazane jest także zapoznanie się z opiniami mieszkańców i właścicieli poprzednich projektów dewelopera aby mieć rozeznanie w kwestii podejścia do jakości realizacji jakie dostarcza klientom. Postarajcie się uzyskać tzw. instrukcje użytkowania lokalu aby mieć pewność co do prawidłowego eksploatowania nieruchomości.

    • Zrównoważony rozwój – w obecnych czasach staramy się kłaść nacisk na to aby nieruchomości były w jak największym stopniu przyjazne dla środowiska naturalnego. Oprócz pozytywnego wpływu na klimat naszym zyskiem będzie oszczędność pieniędzy wynikająca z codziennego użytkowania w przyszłości. Wszelkiego rodzaju rozwiązania sprzyjające efektywności energetycznej takie jak np. panele słoneczne, systemy zbierania deszczówki czy też energooszczędne urządzenia są bardzo mile widziane. Jeśli planujemy zakup domu sprawdźmy czy na jego terenie będziemy mogli np. skorzystać z kompostowni lub wszelkiego rodzaju systemów recyklingu. Mądra i świadoma gospodarka odpadami zdecydowanie będzie procentować. Pamiętajmy przy okazji, że dobrze utrzymane i zagospodarowane tereny zielone lub ogród mają pozytywny wpływ na nasze codzienne samopoczucie nie tylko fizyczne ale i psychiczne.
    • Czas realizacji – jeśli zainteresowała cię nieruchomość, która dopiero powstaje i nie jest w pełni ukończona zwróć uwagę na harmonogram prac budowlanych aby wiedzieć kiedy budynek będzie w pełni oddany do użytku. Pamiętaj, że każda budowa może mieć opóźnienia i deklarowane przez dewelopera daty mogą przesunąć się w czasie. Zatem uwzględnienie bufora czasowego jest jak najbardziej wskazane i dobrze o tym pamiętać. Przy okazji sprawdź jak dany deweloper wywiązywał się w przeszłości z terminowości przy okazji swoich innych zakończonych Inwestycji. Zdecydowanie będzie to najlepsza wizytówka dla jego oferty.

    • Wartość odsprzedaży – w dłuższym odcinku czasowym zwróć uwagę na potencjał jaki może mieć nieruchomość po upływie kilku lat. Inaczej mówiąc rentowność przy ew. sprzedaży po upływie kilku lat jest bardzo istotnym elementem. Umiejscowienie w dobrze skomunikowanym obszarze z szybko rozwijającym się sąsiedztwem zawierającym np. centra businessowe, handlowe lub po prostu wygodnie zurbanizowane obszary, zawsze będzie działać na plus. Wskazane jest też sprawdzenie historycznych wskaźników wzrostu wartości co pozwoli na oszacowanie przyszłej wartości nieruchomości. Miejmy na uwadze, że zadbana i dobrze utrzymana nieruchomość będzie w przyszłości więcej warta na rynku wtórnym.

    Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże w podjęciu optymalnych decyzji związanych z waszymi zakupami a nabyte nieruchomości będą tymi, które bez wahania uznacie za te wymarzone i najbardziej odpowiednie dla was.

    Dodanie nieruchomości

    Dane nieruchomości

    Typy nieruchomości
    Rodzaj oferty
    Województwo
    Powiat / miasto
    Gmina / dzielnica
    Ulica
    Numer budynku
    Numer lokalu
    Liczba pokoi
    Powierzchnia
    Opis
    Cena
    Waluta

    Dane kontaktowe

    Nazwa firmy
    * Imię
    * Nazwisko
    * E-mail
    * Telefon
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polo Group Thomas Leach, ul. Garncarska 8/4, 31-115 Kraków, NIP: 6762284832 w celu kontaktu w sprawie oferty Leach & Lang Property Consultants.
    Oświadczam, że zapoznałam/em się oraz akceptuję Politykę prywatności.
    Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji handlowych, w tym o treści marketingowej z obszaru obrotu nieruchomościami w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną